Pozycja w rankingu wyszukiwarki uzależniona jest od spełnienia szeregu rozmaitych kryteriów. Jednym z nich jest optymalizacja strony internetowej zarówno pod kątem robotów wyszukiwarki jak i uwzględniając preferencje użytkownika. Im więcej wymagań spełnia dana strona, tym większe jest prawdopodobieństwo tego, że uda się jej dotrzeć na szczytowe pozycje.
Optymalizacja kluczem do sukcesu
W dzisiejszych czasach stworzenie strony internetowej nie jest już takim wyzwaniem jak kiedyś. Dostępne są darmowe szablony, z którym każdy kto ma jako takie zacięcie techniczne jest w stanie postawić prostą wizytówkę w sieci. Można też zainwestować w program, który znacznie ułatwi zbudowanie bardziej obszernej strony internetowej. Warto jednak już na początku zdać sobie sprawę z tego, że posiadanie witryny www to dopiero początek drogi. Nie przyniesie ona zysków jeżeli nie będzie widoczna w sieci. A co zrobić żeby strona była nie tylko widoczna ale i chętnie klikana? Otóż są na to przynajmniej trzy sposoby – linki sponsorowane, pozycjonowanie oraz optymalizacja, która pozwala choćby na to, aby zniknęły duplikaty.
Pozycjonowanie vs linki sponsorowane
Pozycjonowanie to budowanie takiego profilu linków prowadzących do strony, który powoli na to, aby się wspięła ona wysoko w naturalnych wynikach wyszukiwania. Tymczasem, kampanie linków sponsorowanych opierają się o wyniki płatne. Im większe stawki się zaproponuje dla konkretnych słów kluczowych, tym wyżej reklamy będą się wyświetlały w wynikach wyszukiwania. Trzecia droga, czyli optymalizacja, opiera się na dostosowaniu budowy i zawartości witryny do konkretnych wymogów.
Jakie są założenia optymalizacji?
Przede wszystkim chodzi o to, aby strona była przyjazna dla użytkownika, dlatego też nie mogą się na niej pojawiać duplikaty treści – wszystkie podstrony powinny posiadać unikalny content dostosowany do ich tematyki. Wyszukiwanie duplikatów umożliwiają konkretne programy. Należy zwrócić uwagę także na podwójne meta-opisy. Czasem pojawiają się one automatycznie, zwłaszcza jeżeli np. w technologii WordPressa używa się wtyczek do optymalizacji. Jedna z najbardziej popularnych wtyczek ma tendencję do duplikowania description, przez co pojawiają się podwójne meta-opisy. Warto wówczas skorzystać z opcji wyszukiwanie duplikatów aby naprawić powstały błąd.