Do czego służą owerloki? Opis i zastosowanie maszyn do owerloku

Szycie z wykorzystaniem nowoczesnych maszyn szwalniczych jest szybkie i wygodne. Do tego celu wykorzystuje się również maszyny owerlok, których celem jest wykonywanie ściegów typu owerlok. Czym dokładnie wyróżniają się te ściegi? Kiedy są one używane?

Owerlok – co to za ścieg?

Owerlok, również określany jako overlock w języku angielskim, jest rodzajem ściegu przeznaczonego do łączenia, ochrony oraz dekoracyjnego obszywania i wykańczania tkanin.

Do wykonania ściegu typu owerlok wykorzystuje się specjalne maszyny szwalnicze, w tym owerloki przemysłowe, które przeznaczone są do użytku w zakładach szwalniczych i charakteryzują się bardzo wysoką szybkością szycia.

Kiedy stosuje się owerloki?

Ścieg owerlok ma szerokie zastosowanie i wykorzystuje się go głównie podczas wykańczania dzianin, czyli materiałów elastycznych.

Za pomocą owerloków szyje się różne rodzaje ubrań. Przykładowo stosowane są one do łączenia i wykańczania tkanin w koszulkach typu T-shirt, polo, bieliźnie, spódnicach czy ubraniach sportowych. Dzięki nim można również uzyskać dekoracyjne wykończenie krawędzi tkanin, tak zwaną mereżkę.

W zależności od liczby nitek można uzyskać różne rodzaje ściegów. Im wyższa liczba nitek, tym owerlok jest bardziej wytrzymały i trwały.

Jakie są rodzaje maszyn do owerloku?

Maszyny przeznaczone do ściegu owerlok, czyli owerloki przemysłowe są dostępne w różnych wariantach. Dzielone są one przede wszystkim pod względem liczby nitek używanych podczas procesu szycia.

Przemysłowe owerloki stosują od 1 do 5 nitek. Owerlok jednonitkowy używany jest głównie do ściegu stykowego przy łączeniu ze sobą brzegów tkanin. Z kolei owerlok pięcionitkowy pozwala na uzyskanie tak zwanego ściegu łańcuszkowego, który pozwala na uzyskanie mocnych połączeń i wykończenia tkanin.

Jak dobrać maszynę szwalniczą do owerloku?

Przy wyborze owerloku duże znaczenie ma uwzględnienie parametrów tego typu maszyny.

Maszyny przeznaczone do owerloku dobierane są również pod kątem innych parametrów technicznych, między innymi mocy, liczby wykorzystywanych nitek, prędkości przesuwania tkaniny, prędkości szycia, ergonomii konstrukcji oraz dodatkowych funkcjonalności, na przykład podajnika dolnej nitki.

Nowoczesne modele owerloków przemysłowych wyposażone są również w systemy automatyki, które usprawniają szycie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *