Wartościowanie stanowisk pracy – szkolenie

Pomimo tego, że ustalenie pensji pracownika nie wydaje się z pozoru trudne, to w praktyce stwarza olbrzymie problemy. W jaki sposób wycenić konkretne stanowisko pracy, aby dana kwota była odzwierciedleniem ilości pracy na danym stanowisku, zaangażowania pracownika i jednocześnie nie powodowała zbyt dużego obciążenia dla finansów firmy? W jaki sposób uwzględnić wewnętrzne zależności pomiędzy poszczególnymi stanowiskami i różnice zadań?

Wbrew pozorom udzielenie odpowiedzi na wyżej wskazane pytania jest niezwykle trudne i ciężkie i wszystko zależy od konkretnej firmy i wewnętrznych regulacji. Wskazanie tym samym ogólnych kwot, które powinien zarabiać pracownik na najniższym szczeblu, jak i najwyższym, jest nie tylko niemożliwe, ale również mogłoby być krzywdzące nie tylko dla samych pracowników, ale również dla finansów i działalności firmy. Warto już na wstępie mieć na uwadze fakt, że pensja na danym stanowisku musi być pewnego rodzaju motywacją dla danego pracownika i czasami warto zapłacić więcej niż otrzymałby dany pracownik na równorzędnym stanowisku w innej firmie – aby go zatrzymać.

Wartościowanie stanowisk – szkolenie dla każdego?

W ostatnim czasie pojawiło się na rynku szkolenie z wartościowania stanowisk pracy i jest ono polecane wszystkim pracodawcom lub osobom odpowiedzialnym za wynagrodzenie w firmach. Tego typu szkolenia obejmują praktyczne aspekty oceny wartości poszczególnych stanowisk dla danej firmy i uwzględniania wewnętrznych zależności pomiędzy poszczególnymi stanowiskami. Jednym z głównych założeń takich szkoleń jest również uwzględnienie faktu, iż wzrost pensji na jednym stanowisku bardzo często pociąga w konsekwencji konieczność podniesienia wynagrodzenia innym pracownikom.

Szkolenie z wartościowania stanowisk pracy

Podsumowując, jeżeli chcemy zbudować firmę lub przedsiębiorstwo opierające się na zgranym zespole, który jest jednocześnie odpowiednio wynagradzany w stosunku do swojego wkładu w rozwój firmy, to warto dokładnie przemyśleć system wynagradzania. Uwzględnienie realiów konkretnej firmy i poszczególnych stanowisk jest o tyle istotne, że w przeciwnym razie może prowadzić do destabilizacji całej firmy w związku z wnioskami pracowników dostrzegającymi dysproporcje wynagradzania pomiędzy poszczególnymi stanowiskami pracy. Z tego też względu, jeżeli nie mamy doświadczenia w wartościowaniu stanowisk pracy, bądź też chcemy zapobiec ewentualnym późniejszym problemom, skorzystanie z kursu wartościowania stanowisk pracy wydaje się dobrym rozwiązaniem.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na sebastiantrzaska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *