Inwestowanie w nieruchomości to temat, który przewija się od lat. Warto jednak wiedzieć, że jest to bardzo trudne zagadnienie, które wymaga wiedzy i znajomości lokalnych trendów. Jak zacząć inwestować w nieruchomości?
Wiedza jest bezcenna
Nieruchomości inwestycyjne to bardzo szeroki temat. Przed zakupem pierwszej nieruchomości jedynym zadaniem przyszłego inwestora nie jest wyłącznie zgromadzenie środków lub otrzymanie promesy bankowej na udzielenie kredytu hipotecznego.
Inwestując w nieruchomości trzeba się do tego bardzo dobrze przygotować. Ważne jest poznanie lokalnego rynku i jego potrzeb. Każde miasto ma swoją specyfikę i należy się z nią zapoznać. W Łodzi zakup mieszkania na wynajem krótkoterminowy dla turystów to duże ryzyko. Kupno mieszkania dla studentów może okazać się świetną inwestycją. Nieruchomości inwestycyjne na pomorzu dla turystów mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Kupno mieszkania w niewielkiej miejscowości również może okazać się korzystne.
Zdobywanie wiedzy warto rozpocząć od czytanie fachowej literatury. Warto również przyjrzeć się blogom osób, które już mają za sobą pierwsze inwestycje, a teraz dzielą się doświadczeniami.
Ciekawym sposobem są sympozja, na których spotykają się inwestorzy i wymieniają doświadczeniami. Należy również bacznie obserwować lokalny rynek. Warto wiedzieć czy otwiera się nowa uczelnia, powstaje lub zamyka się duża firma – są to informacje, które mają zasadniczy wpływ na rynek najmu lokali mieszkalnych.
Finansowanie zakupu
Nieruchomości inwestycyjne to stały, systematyczny dochód. Trzeba jednak mieć świadomość, że zakup nieruchomości wymaga od inwestora dużych nakładów własnych, których przeważnie nie można szybko odzyskać.
Finansując zakup nieruchomości przy pomocy kredytu hipotecznego należy zgromadzić wkład własny. Większość banków wymaga 20 – 30 % kwoty. Bardzo ważne jest również zachowanie pieniędzy na remont mieszkania (zakup z rynku wtórnego) lub wykończenie nieruchomości (rynek pierwotny).
Poduszka finansowa, która zabezpieczy inwestora powinna być 6-krotnością miesięcznych wydatków przeznaczonych na utrzymanie nieruchomości. W skład tej sumy wchodzi rata kredytu hipotecznego, opłaty czynszowe za mieszkanie oraz opłaty eksploatacyjne.
Nieruchomości inwestycyjne są bardzo ciekawym tematem. Nie jest jednak prawdą, że w dzisiejszych czasach każda nieruchomość „się wynajmie”. Jest to rynek, na którym z roku na rok jest coraz większa konkurencja, a klient coraz częściej jest świadomy swoich potrzeb. Tylko prawidłowe odczytanie, a następnie zaspokojenie potrzeb klienta gwarantuje sukces.