Druk fleksograficzny – najważniejsze zalety i wady fleksodruku

Technika druku fleksograficznego jest obecnie bardzo popularna. Za jego pomocą przygotowuje się szeroką gamę materiałów drukowych – opakowania, etykiety, reklamówki. Jakie są główne zalety i wady fleksodruku?

Fleksodruk – podstawowe informacje

Fleksografia, nazywana także fleksodrukiem czy drukiem fleksograficznym to jedna z technik drukarskich, która obecnie rozwija się bardzo dynamicznie ze względu na swoje szerokie zastosowanie, w szczególności w branży opakowaniowej.

Z pozoru druk fleksograficzny podobny jest do druku offsetowego, ponieważ także wymaga on przygotowania odpowiedniej formy. W porównaniu z offsetem fleksodruk charakteryzuje się jednak innym typem formy – jest ona wykonana ze specjalnych polimerów, które nadają jej elastyczność, sprężystość.

Fleksodruk może być wykonany na:
– papierach
– foliach
– tworzywach sztucznych
– tkaninach

Zalety druku fleksograficznego

Obecnie druk fleksograficzny jest bardzo popularną metodą poligraficzną, która umożliwia tworzenie atrakcyjnie wyglądających, trwałych nadruków o nasyconych kolorach. Wobec tego przygotowane tą metodą wydruki cechują się wysoką jakością.

Dużą zaletą fleksodruku jest jego wszechstronność, ponieważ pozwala on na wykonanie zadruku na wielu nawierzchniach. Zastosowanie elastycznych form polimerowych powoduje, że farba jest dokładnie przenoszona nawet na nawierzchnie chropowate, tkaniny. Jakość druku wspomagają także specjalne farby szybkoschnące.

Za pomocą fleksografii można przygotować różnego rodzaju materiały, co także jest atutem tej metody. Najczęściej jest ona używana przy druku opakowań, reklamówek, etykiet, można zadrukować nią odzież, flagi, ale metodą tą drukuje się również wiele innych przedmiotów.

Wady druku fleksograficznego

Popularny fleksograficzny druk ma także określone wady, o których warto pamiętać przy wyborze odpowiedniej techniki druku. To przede wszystkim większa zawodność form drukarskich, a także wyższy koszt druku przy mniejszych wolumenach.

Podczas druku giętka forma może się odkształcić, dlatego konieczne jest wtedy przygotowanie kolejnej, co podwyższa koszty. Także konieczność wykonania formy powoduje, że fleksodruk jest najbardziej opłacalny wtedy, gdy zamawia się większe nakłady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *