Wiele niezadowolonych ze swoich zarobków osób zaczyna rozważać wyjazd za granicę. Naturalnym rozwiązaniem wydają się być rozwinięte państwa zachodnie, a szczególnie leżące najbliżej naszego kraju Niemcy. Jednak w takich planach wyjazdowych „za pracą”, pojawia się jeden, konkretny problem – czy zawsze niezbędne jest posługiwanie się językiem niemieckim.
Praca w Niemczech bez języka – czy jest możliwa?
Okazuje się, że tak i to bez większych problemów. Na polskich, ale i zagranicznych portalach z ogłoszeniami dotyczącymi poszukiwania pracowników można znaleźć wiele ofert pracy, w których jest wyraźnie zaznaczone, że zatrudnienie można podjąć bez znajomości języka. Są to różnego rodzaju stanowiska, w różnych częściach tamtego kraju. Jest to wiadomość ważna, bo Polacy mimo tego, że coraz chętniej uczą się języków obcych, to najczęściej wybierają język angielski (który jak wiadomo w wielu krajach uważany jest za uniwersalny sposób porozumiewania się).
Problemy z nauką języka obcego
Wiadomo też, że do pracy za granicą chcą często wyjeżdżać nie tylko ludzie młodzi (którym przyswajanie języków obcych przychodzi z większą łatwością), ale osoby w różnym wieku. Do tego są to ludzie o różnych umiejętnościach i kwalifikacjach oraz o odmiennych predyspozycjach co do nauki (wiadomo, że nie każdy jest urodzonym poliglotą, a więc nie dla każdego szybkie przyswajanie języków obcych jest taką oczywistością). Jednak jak widać, nieznajomość języka obcego nie od razu dyskwalifikuje z otrzymania pracy w Niemczech.
Praca bez języka – czym można się zajmować?
Nie znając niemieckiego w tamtym kraju można znaleźć pracę w różnych miejscach. Popularna jest na przykład różnego rodzaju produkcja, gdzie pracownik przechodzi dokładne szkolenie pracownicze (dotyczące między innymi zasad BHP oraz obsługi podstawowych maszyn). Później wykonuje tak zwane prace pomocnicze, to znaczy pakowanie towarów, dbanie o wysoką jakość produkcyjną, a także obsługiwanie maszyn. Na zatrudnienie w Niemczech bez znajomości języka niemieckiego można liczyć nie tylko w przemyśle. Szanse zdobycia pracy mają także rolnicy oraz budowlańcy. Według statystyk pomimo braku znajomości języka najwięcej zarobią monterzy linii produkcyjnych. a także hydraulicy, murarze i zbrojarze. Natomiast najmniej zarobią pracownicy w sadownictwie i rolnictwie. Podsumowując, praca w Niemczech bez języka jest możliwa, ale oczywiście jeżeli się zdąży, to przed wyjazdem dobrze zapoznać się przynajmniej z jego podstawami. Reszty będzie można nauczyć się w razie potrzeby już na miejscu.