Kiedy warto ubiegać się o upadłość konsumencką?

Niekiedy w związku z bardzo dużym, poważnym zadłużeniem osoba popada w niewypłacalność. W takiej sytuacji jedynym rozsądnym rozwiązaniem może okazać się ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Zanim do tego dojdzie, dobrze jest poszukać innych opcji. Jeśli nie istnieją, konieczne będzie napisanie wniosku do sądu.

Kiedy i jak ogłosić upadłość konsumencką w bieżącym roku?

Osoby, które jeszcze nie wiedzą, Jak ogłosić upadłość konsumencką, ale mają do tego podstawy, znajdą w internecie wszystkie niezbędne informacje i do tego narzędzia. Bardzo przydatne są na przykład gotowe formularze, które wystarczy wypełnić. Tak czy inaczej, warto zwrócić się po pomoc do kancelarii prawnej w przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych z wnioskiem czy też uzasadnieniem wnioskowania o upadłość.

Sądy obecnie podchodzą do tych wniosków dużo bardziej elastycznie, ale w dalszym ciągu można spotkać się z odmową w wyniku np. niewłaściwego wypełnienia formularza lub niedostatecznym uzasadnieniem. Chociaż wszystko jest dość przystępne, wniosek wymaga podania wielu szczegółowych informacji. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest możliwe jedynie w części przypadków, dlatego nie warto ryzykować i generować zaniedbań w samym wniosku.

Wniosek i formalności z nim związane

Obecnie bardzo wiele źródeł informuje, jak ogłosić upadłość konsumencką i nawet dostarcza gotowy formularz. Warto wiedzieć, co wpisać we wszystkie pola zanim zacznie się je wypełniać. W razie wątpliwości pomocą służą prawnicy, dlatego też jedną z sugerowanych czynności jest wcześniejsze nawiązanie współpracy z kancelarią.

Szczególnie skomplikowane jest posiadanie dużej ilości zadłużeń u różnych wierzycieli. W takiej sytuacji trzeba podać wszystkie informacje zbiorczo, wykazując w jakiej wysokości i u kogo powstał dany dług. Niezbędna będzie powiązana z tym dokumentacja, np. umowy pożyczek, wypowiedzenie tych umów itd. Dłużnik musi również potwierdzić swoją niewypłacalność dokumentami, np. wyciągiem z banku, zaświadczeniem o dochodach czy uzyskiwanym wynagrodzeniu z tytułu umowy o pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *