Kiedy sąd może odrzucić wniosek o upadłość konsumencką?

Świadomość Polaków w kwestii procedury upadłości konsumenckiej rośnie, jednak wciąż wiele osób nie do końca rozumie jej wszystkie aspekty. Przede wszystkim taka możliwość jest przywilejem, a nie obowiązkiem. Oznacza to, że nie istnieją żadne terminy, które narzucałyby konieczność złożenia takiego wniosku lub przeciwnie, brak możliwości uruchomienia procedury.

Kto i kiedy może złożyć Wniosek o upadłość konsumencką?

Upadłość konsumencka tyczy się tylko i wyłącznie osób fizycznych. Z tego płynie konkluzja, iż osoba prowadząca działalność gospodarczą nie może złożyć takiego wniosku, gdyż ta procedura jej nie dotyczy. Może się też zdarzyć, że dany konsument staje przed koniecznością ponownego ogłoszenia upadłości. W tej sytuacji sprawa się nieco komplikuje, gdyż od ogłoszenia ostatniej upadłości musi upłynąć co najmniej 10 lat, by dłużnik mógł ją uruchomić ponownie. Ponadto dana osoba musi na stale przebywać w Polsce oraz absolutnie nie być zdolna do regularnej spłaty określonych zobowiązań.

Z czego wynika większe zainteresowanie wnioskami o upadłość konsumencką?

O upadłości konsumenckiej coraz częściej się słyszy, gdyż zmiana prawa znacznie ułatwiła przebieg całej procedury, dlatego sądy częściej akceptują składane wnioski. Do niedawna prawo upadłościowe wymagało weryfikacji czy dłużnik z powodu rażącego zaniedbania, umyślnego lub nie, doprowadził do swojej trudnej sytuacji finansowej. Obecnie zadaniem sądu jest tylko zbadanie czy osoba składająca wniosek o upadłość konsumencką rzeczywiście nie jest w stanie uregulować zaciągniętych należności. Dodatkowym ułatwieniem dla osób nieposiadających majątku jest fakt, że w takiej sytuacji likwidację majątku się pomija.

Co musi się znaleźć we wniosku o upadłość konsumencką?

Ponadto sąd wymaga wielu konkretnych informacji na temat samego zadłużenia oraz sytuacji materialnej osoby składającej wniosek. Wniosek o upadłość konsumencką oprócz podstawowych danych takich jak imię, nazwisko, PESEL, musi także zawierać spis wierzytelności oraz dokładny spis posiadanych składników majątku. Równie istotne jest uzasadnienie składanego wniosku, gdyż pomimo tego, że sądy obecnie nie badają czy do trudnej sytuacji doszło z powodu zaniedbania, to jednak muszą rozumieć powód dla którego wypłacalność przestała być możliwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *