System andon i najważniejsze informacje na jego temat

Firmy produkcyjne musiały opracować szereg różnych prostych i niezawodnych metod, które pozwalają na wykrywanie błędów i unikanie prawdziwych katastrof związanych na przykład z produkcją elementów w sposób nieprawidłowy. Jedną z metod wykorzystywanych w takich firmach jest system andon, który jest prostym, lecz niezawodnym systemem wywodzącym się z dalekiej Japonii.

Czym jest system andon

Pierwotnie system andon po raz pierwszy został wdrożony na taśmach i liniach produkcyjnych w koncernie Toyoty w Japonii. Od tamtego czasu system ten został rozbudowany i uprawniony, ale cała jego filozofia opiera się tak naprawdę cały czas na tym samym. System andon służy do kontrolowania i informowania o pojawiających się podczas produkcji błędach. Za pomocą prostych sygnałów świetlnych lub dźwiękowych wysyła się raport o pojawieniu się błędu, który jest widoczny dla pozostałych pracowników czy kadry nadzorującej proces produkcji. Dzięki temu można szybko wprowadzać odpowiednie modyfikacje i naprawy, minimalizować odpady poprodukcyjne wynikające z błędów maszyn. System andon jest zatem elementem tak zwanej chudej produkcji.

W jakim przedsiębiorstwie sprawdzi się system andon

Współcześnie systemy andon zostały rozbudowane i zmodyfikowane między innymi ze względu na rozwój informatyki. Stworzono wygodne tablice, na których pojawiają się konkretne komunikaty oraz bardzo wygodne panele do obsługi przez konkretnych pracowników, którzy nadzorują przebieg pracy na linii produkcyjnej. Poza tym system został rozszerzony również o możliwość stosowania sygnałów dźwiękowych oraz prostych sygnałów graficznych. Systemy andon współcześnie są bardzo często projektowane dosłownie na miarę dla każdego przedsiębiorstwa. Wdrażane są zgodnie z procedurą, która zawiera między innymi etap testowania systemu bezpośrednio w przedsiębiorstwie. Co daje wdrożenie systemu andon w firmie produkcyjnej? Czy to system tylko i wyłącznie do naprawdę bardzo dużych przedsiębiorstw? Zdecydowanie nie, a jego wdrożenie nawet do małej firmy może dać ogrom korzyści finansowych.

Korzyści z wdrożenia systemu andon

System andon to po prostu mniej strat finansowych związanych na przykład z poważnymi awariami maszyn, z poważnymi usterkami na linii produkcyjnej, która będzie prowadziła na przykład do powstania wadliwych komponentów czy wadliwych produktów. Mniej odpadów, więcej pełnowartościowych produktów, to między innymi największe korzyści płynące ze wprowadzenia tego systemu do firmy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Signalo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *