Rodzaje działek inwestycyjnych

Działki inwestycyjne jest to szczególny rodzaj terenów. W ekonomii mianem tym określa się grunt zakupiony w celach inwestycyjnych, inaczej mówiąc zarobkowych.

Rodzaje działek inwestycyjnych

W literaturze z działu ekonomii, działki inwestycyjne dzieli się na: grunty spekulacyjne, kapitałowe lub działki komercyjne. Powyższy podział jest ściśle związany ze źródłem dochodu jaki inwestor, właściciel uzyskuje adaptują teren. Działki spekulacyjne zostały zakupione z myślą o odsprzedaży w krótszym lub dłuższym okresie. Inwestor zakupuje grunt po okazyjnej, niskiej cenie i czeka aż cena za metr kwadratowy gruntu wzrośnie. Gdy cena będzie wysoka, właściciel sprzedaje działkę z dużym zyskiem. Inwestor podejmuje ryzyko, musi być czujny, by nie przegapić swojej szansy na zarobek. Ceny gruntów szybko się zmieniają, jednego roku mogą gwałtownie wzrosnąć, a już sezon później mocno spaść w dół.

Ten model inwestycji jest stosowany przez tak zwane grube ryby, czyli osoby, firmy, które dysponują wysokim kapitałem środków pieniężnych. Nie szkoda im zamrażać pieniędzy i latami czekać na oczekiwany zysk. Mianem działki kapitałowej określa się teren, jaki został zakupiony z myślą o zabezpieczeniu na przyszłość. Takie grunty zakupują nie tylko inwestorzy, lecz także osoby prywatne. Szary Kowalski dysponując wolną gotówką, kupuje grunt jako zabezpieczenie, lokatę na starość. Zazwyczaj kupuje, by w przyszłości, jak dopadną go gorsze czasy, będzie miał co sprzedać i za co się zabezpieczyć finansowo. Ostatnim rodzajem są Działki komercyjne. Z uwagi na ich możliwości warto im poświęcić osobny rozdział.

Czym są działki komercyjne?

Inwestor kupuje działkę komercyjną w celach czysto zarobkowych, z zamiarem, by grunt ten sam na siebie zarabiał i przynosił zyski. Zazwyczaj są to grunty kupione pod dłuższe inwestycje, rzadko kiedy są sprzedawane. Na takiej działce zazwyczaj właściciel stawia biurowiec, centrum handlowo-usługowe lub inny budynek, który będzie cyklicznie generował dochody, na przykład z wynajmu, dzierżawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *