Badania jasno wykazują, że ogromna część społeczeństwa ma problemy ze zobowiązaniami, z którymi nie potrafi sobie poradzić. Prawda jest taka, że rosnące problemy finansowe bardzo często powodują wpadniecie w spiralę długów, z której samodzielnie bardzo ciężko się wydostać
Na jakiej zasadzie działa oddłużanie?
Już na samym wstępie warto podkreślić, że oddłużanie to proces, który wymaga wiele cierpliwości i samozaparcia. Tylko od dobrej woli dłużnika zależy, czy zdoła on poprawić swoją kondycję finansową. Nawet najlepsze doradztwo finansowe zda się na niewiele, jeśli osoba zadłużona nie wykazuje woli walki o swoją płynność finansową.
Na rynku działa wiele kancelarii prawnych oraz specjalistycznych firm, które oferują pomoc w wyjściu z długów. Między innymi podejmują oni próby negocjacji z wierzycielami, u których dłużnik posiada zaległości.
Bardzo często instytucje biorą także na siebie kontakt z komornikiem, oraz firmami windykacyjnymi w celu negocjacji warunków spłaty.
Ile kosztuje Oddłużanie?
klienci powinni wiedzieć, że pomoc w wyjściu z długów nie jest darmowa. Skorzystanie z firmy bądź kancelarii prawnych kosztuje zazwyczaj od kilkudziesięciu do kilkuset złotych myśli w zależności od stopnia skomplikowania sprawy.
Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że samodzielne wyjście z długów może być bardzo trudne – jeśli nie niemożliwe. Bardzo często jedynym wyjściem z sytuacji jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej, która może umorzyć całą kwotę długu. Z tej opcji można skorzystać jednak tylko w wyjątkowych sytuacjach.