Jakie funkcje mają roboty kartezjańskie?

Warto mieć świadomość, że roboty kartezjańskie są stosunkowo niedrogimi, a także cieszącymi się z roku na rok coraz większą popularnością urządzeniami służącymi przede wszystkim do przenoszenia różnorodnych materiałów na liniach produkcyjnych. Roboty wykorzystywane są szczególnie w aplikacjach, których zadaniem jest skanowanie czy sortowanie. Jakie zalety mają omawiane roboty kartezjańskie?

Precyzja

Warto mieć świadomość, że w aplikacjach, które będą potrzebowały większego zakresu roboczego, a także większej sztywności wykorzystywane są omawiane roboty.

Dostępne obecnie na rynku modele pozwalają na swobodną manipulację obiektami, któych masa wynosi nawet do 5 kg. Ponadto oś obrotowa w robocie przygotowana jest do wyposażenia we właściwy element wykonawczy. Doskonałym przykładem mogą być głowica czy dysza.

Żywotność

Koniecznie trzeba zaznaczyć, że podstawa konstrukcji została wykonana ze stalowych profili co gwarantuje nie tylko właściwą sztywność, ale również solidne mocowanie do danego podłoża. Z kolei poziome osie wykonano z dwóch równoległych modułów, które z kolei są napędzanie serwonapędem wyposażonym w przekładnią planetarną. W ten sposób zapewniana jest właściwa dynamika układu.

W osi pionowej natomiast wykorzystuje się moduł liniowy, który wykorzystuje do przeniesienia napędu śrubę kulową z nakrętką. Jej zastosowanie gwarantuje nie tylko precyzyjny i szybki ruch, ale również odpowiednią żywotność. Ponadto w celu odpowiedniego zabezpieczenia układu niektórzy producenci zdecydowali się zaimplementować silnik z hamulcem, który nie dopuści do samoczynnego opadnięcia wózka, gdy zostanie utracone zasilanie.

Elastyczność i funkcjonalność

Producenci do sterowania robotami kartezjańskimi rekomendują stosować specjalny czteroosiowy kontroler, który pozwala na sterowanie nawet czterema serwonapędami albo napędami krokowymi w trybie kroki/kierunek. Możliwe jest także podłączenie enkoderów inkrementalnych do nadrzędnej kontroli pozycji.

Najbardziej funkcjonalne kontrolery dostępne na rynku wyposażone są również w porty komunikacyjne, które pracują w protokole Modbus. Pozwalają one bowiem na komunikację z z panelem operatorskim HMI. Należy zdawać sobie także sprawę, że kontrola robotów kartezjańskich jest bardzo prosta przede wszystkim dzięki intuicyjnemu i dedykowanemu oprogramowaniu dla każdego modelu. Użytkownik ma w ten sposób możliwość konfiguracji ruchu napędów, a także tworzenie programów do sterowania napędami.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *