Zjawisko połączenia się istniejących, mniejszych firm w jedną większą to sytuacja, z którą od dawna mają do czynienia rynki światowe. Ale i na rynku polskim staje się ono w ostatnich latach coraz bardziej wyraźne. Dlaczego firmy decydują się na fuzję i jakie korzyści osiągają?
Powody dokonywania fuzji
Statystyki ekonomistów pokazują, iż nasz kraj powoli wysuwa się na prowadzenie, jeżeli chodzi o liczbę przeprowadzanych fuzji firm. Sytuacja, w której tak wiele przedsiębiorstw nie waha się przed podjęciem tego kroku, nasuwa pytanie: czym motywowane są te działania?
Jak w przypadku wielu złożonych zjawisk ekonomicznych, tak i tu odpowiedź będzie wielowątkowa. Z całą pewnością jedną z głównych przyczyn i jednocześnie nadziei, którymi kierują się firmy dokonujące fuzji, jest osiągnięcie dużo większego zakresu działania. Z tym zaś oczywiście wiąże się zarówno wzrost zarobków, jak i możliwość docierania do wcześniej niedostępnych grup docelowych.
Fuzja jako recepta na podbój rynku
Fuzje firm pozwalają łączącym się przedsiębiorstwom wzmocnić struktury wewnętrzne i zewnętrzne, prowadząc w rezultacie do większej stabilizacji firmy na rynku. Naturalnie nie ulega wątpliwości, iż są to kroki podejmowane po długim okresie uważnych badań i kontroli, dotyczących zarówno stanu finansów czy kadr łączących się przedsiębiorstw, jak i sytuacji rynkowej.
Jednak gdy cały proces łączenia dobiega już końca, nowa, silniejsza firma ma szansę na znacznie łatwiejsze pokonanie konkurencji, która nie dysponuje tym samym zasobem narzędzi. Nie zawsze przy tym pozostaje to bez oporu ze strony pozostałych przedsiębiorstw danej branży, co otwiera przestrzeń na wysuwanie oskarżeń o nieuczciwe działania rynkowe.
Fuzja firm – dawka nowej energii
Fuzje firm to nie tylko okazja na skuteczne zmierzenie się z konkurentami z tej samej branży. Działania tego rodzaju pozwalają także pracownikom nowej firmy na wykazanie swoich umiejętności, kreatywności i potencjału na znacznie większą skalę, niż miałoby to miejsce w jednostkach o wiele mniejszych.
Stanowi to doskonałą szansę dla doskonalenia zawodowego pracowników wyższego szczebla, zapewniając przy tym pakiet nowych, rozwojowych możliwości na wszystkich poziomach zatrudnienia. Dzięki fuzjom osoby zarządzające firmą dostają do ręki ogromną liczbę informacji, zgromadzonych podczas procedur ewaluacyjnych. Ich wykorzystanie pozwala na optymalizację działań pracowniczych i wzmocnienie struktur zespołów.