Każdy pracodawca przeglądając arkusze CV zwraca uwagę tylko na takie, które faktycznie przyciągają wzrok. Oznacza to niestety, że osoby z doświadczeniem odpowiednim na dane stanowisko będą pominięte ze względu na zbyt pospolite lub mało ciekawe CV. Warto jest poczytać, jak napisać CV i jak je sformatować tak, aby przyciągało wzrok.
Tego nie należy robić
Zdjęcie w CV to nasz wizytówka i nie wolno go przerabiać nakładając na niego jakiekolwiek filtry jedynie po to, by zwrócić na siebie uwagę. Niewielkie zmiany mogą rozczarować rekrutera na żywo, duże zaś będę wzięte za prześmiewcze potraktowanie rekrutacji, co nas na samym początku całkowicie zdyskwalifikuje.
Kolorowe tematy i elementy tekstu to również niezbyt dobry pomysł. Owszem, takie CV jak najbardziej rzuci się w oczy. Zostanie jednak potraktowane jako ciekawostka, a nie jako poważna oferta potencjalnego kandydata do pracy.
Kolorowe tło. O ile dwa stonowane, transparentne kolory w umiarkowanej ilości mogły by ładnie podkreśli sekcji CV, o tyle kilka już bardzo zaburzy jego strukturę. Rysowanie w tle grafik lub różnych symboli także nie jest wskazane, ponieważ odwraca uwagę od treści i zabiera dokumentom całą powagę robiąc z nas produkt do sprzedania. Oczywiście w pewnym sensie taki produktem jesteśmy, warto jednak zadbać o estetyczne, profesjonalne opakowanie w zamian za festynową oprawę.
O czym trzeba pamiętać
Koniecznie jest zapamiętać, że CV powinno być podzielone na sekcje, aby było łatwe w przeczytaniu i możliwie najbardziej skompaktowane. Rozwijanie swoich myśli na kilka stron nie jest dobrze, ponieważ trudno jest zachować zainteresowanie pracodawcy aż przez tak długi czas. Dwie, może trzy strony to ilość maksymalna. Można dodać w wiadomości do pracodawcy lub rekrutera adnotację, że posiadasz również wersję rozszerzoną. Jeśli pracodawca wyrazie chęć przeczytania takiego dokumentu, wtedy warto go przekazać.
Czcionka w CV powinna być stonowana i konsekwentnie prowadzona w całym dokumencie. Nie wolno co sekcję wymieniać czcionki, bo będzie to wyglądało jak pocztówka, a nie poważne i profesjonalne Curriculum Vitae. Ważna jest również wielkość liter. Dopuszczalne jest powiększenie i pogrubienie czcionki w wypadku podkreślenia stanowiska pracy, miejsca zatrudnienia i okresu czasu pracy w danej firmie. Nie warto jednak psuć dokumentu powiększeniami lub podkreśleniami zastosowanymi na przykład w szczegółach danego stanowiska. Zaburzy to jedynie jednostajny wygląd dokumentu, który bez takich zakłóceń będzie wyglądał naprawdę dobrze.