Plastikowe palety są zazwyczaj produkowane na wtryskarce. Ale jak powstają indywidualne projekty, od planowania do produkcji? Długa droga produkcji, prowadząca do uzyskania niezawodnej palety jest dosyć złożona, ale całkowicie konieczna. Aby stworzyć idealną plastikową paletę, wszystkie szczegóły funkcjonalne oraz cechy konstrukcyjne muszą być zaplanowane tak, aby odpowiadały końcowemu przeznaczeniu i przeznaczeniu palety.
Projekt palety
Podczas projektowania palety z tworzywa sztucznego bierze się pod uwagę wiele różnych czynników. Rzeczy takie jak przeznaczenie palety, a także sposób jej transportu, przechowywania oraz to w jakiej branży będzie używana paleta.
Wszystkie te względy wpływają na projekt, materiał, wagę i trwałość palety oraz zmieniając nieco jej cechy. Po zrobieniu projektu palety z tworzywa sztucznego zostanie stworzona forma, aby dokładnie wykonać projekt.
Formowanie wtryskowe palet
Produkcja palet opierająca się na formowaniu wtryskowym pod wysokim ciśnieniem, czyli procesie, w którym pierwotne tworzywo sztuczne i barwniki są mieszane oraz topione razem w beczce lub komorze mieszania, zanim zostaną wtryskiwane do formy.
Forma jest zaciskana razem z ciśnieniem masowym przed wtryskiem. Dzięki zastosowaniu formowania wtryskowego pod wysokim ciśnieniem palety wtryskiwane do form będą miały krótszy czas produkcji niż jakakolwiek inna metoda formowania.
Produkcja palet plastikowych
Każdy producent europalet zdaje sobie sprawę, że w przypadku stosowania formowania wtryskowego pod wysokim ciśnieniem do procesu jakim jest produkcja palet z tworzywa sztucznego o wysokiej jakości, czas produkcji staje się bardziej wydajny. Zwiększając prędkość produkcji i umożliwiając jak najszybszą produkcję masowych palet z tworzywa sztucznego, zmniejsza się ryzyko ich niedoboru. Ponadto przy takim procesie produkcyjnym można łatwo dostosowywać, a także zmieniać projekty oraz formy, przez co plastikowe palety mogą być niemal całkowicie spersonalizowane.
W ciągu ostatnich lat możemy zaobserwować zmianę trendów w sektorze palet w kierunku tworzyw sztucznych, ze względu na to, że są one relatywnie cichsze, mniej masywne oraz mają mniejszy wpływ na środowisko jak i bardziej ograniczone zużyciu energii. Z tych jak i również wielu innych powodów niejeden producent europalet zdecydował się na produkcje palet wykonywanych z tworzywa sztucznego zamiast drewna.