Oszczędzanie energii nie tylko pozwala chronić klimat i jakość naszego powietrza, ale również jest wyjątkowo dobroczynne dla stanu naszego portfela. Poprzez efektywne i racjonalne zarządzanie energią szczególnie duże kwoty mogą zaoszczędzić przedsiębiorcy, z racji użytkowania dużych budynków oraz wielu urządzeń czy też zatrudniania dużej ilości osób. Od 2016 roku obowiązuje Ustawa o efektywności energetycznej, która mówi, że określona grupa przedsiębiorstw ma obowiązek wykonać audyt energetyczny co 4 lata.
Audyty energetyczne czy audyty efektywności energetycznej?
W kontekście przedsiębiorstw należy rozróżnić pojęcia audyty energetyczne oraz audyty efektywności energetycznej, gdyż nie są to pojęcia tożsame. Audyt energetyczny to wymagana ustawą procedura, do wykonania której są zobligowani przedsiębiorcy, którzy w ciągu ostatnich 2 lat zatrudniali średniorocznie więcej niż 250 pracowników lub osiągnęli odpowiednio wysokie obroty. Nie jest przy tym istotne czy obroty pochodzą ze sprzedaży towarów, usług czy operacji finansowych. Jeżeli przekraczają 50 mln euro, to wtedy przedsiębiorca podlega pod obowiązek wykonania audytu energetycznego przedsiębiorstwa. Innym przypadkiem, gdy firma nie uniknie konieczności wykonania audytu, jest sytuacja gdy suma aktywów bilansu w ciągu ostatnich dwóch lat przekroczyła 43 mln euro.
Ustawa określa, że obszarem który podlega obowiązkowemu audytowi są budynki, instalacje czy środki transportu odpowiedzialnego za zużycie 90% energii w danym przedsiębiorstwie. Normy bardzo szczegółowo definiują wszystkie kolejne kroki procedury. Przedsiębiorca, zgodnie z przepisami prawa, w ciągu 30 dni od przeprowadzenia audytu energetycznego, przekazuje rezultaty audytu do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Warto nadmienić, że wyniki audytu muszą być archiwizowane przez okres co najmniej 5 lat, gdyż przez taki okres czasu urzędnicy mogą zażądać wglądu w trakcie przeprowadzania kontroli.
Audyt efektywności energetycznej
Natomiast audyt efektywności energetycznej jest przeprowadzany przez przedsiębiorcę samodzielnie, na podstawie własnej decyzji. Służy on zdefiniowaniu i ułatwieniu przeprowadzenia działań, których celem jest poprawa bilansu energetycznego przedsiębiorstwa. Pozwala to uzyskać wsparcie finansowe na inwestycję, które celem jest redukcja ilości zużywanej energii.
Ponadto audyt efektywności energetycznej jest konieczny, gdy przedsiębiorca zechce uzyskać świadectwo efektywności energetycznej, czyli biały certyfikat. Białe certyfikaty zaświadczają o efektywności energetycznej danego przedsiębiorstwa, dając tym samym prawa majątkowe i mogą być sprzedawana na Towarowej Giełdzie Energii.