Wiele firm sprzedaje każdego dnia mnóstwo towarów. Sprzedaż wiąże się z mnóstwem dokumentów sprzedażowych. Każda firma zobowiązana jest do wystawienia dokumentów sprzedażowych. Niezależnie od tego, czy jest to faktura czy paragon, firma ma obowiązek wystawienia takiego dokumentu.
Księgowość to podstawa
Każda firma musi prowadzić księgowość. Niezależnie czy jest to pełna czy niepełna księgowość, w dokumentach wszystko musi się zgadzać. Dlatego księgowi dokładają wszelkich starań, by rachunkowość firmy była prowadzona w sposób poprawny.
Często zdarza się, że kupujący otrzyma fakturę z błędem. Wówczas często nie może jej zaksięgować w swoim systemie księgowym. Brak zaksięgowanej faktury, wiąże się z problemem z obliczeniem należnego podatku. W takiej sytuacji należy podjąć odpowiednie kroki, by poprawić dokument.
Nota korygująca
W przypadku błędów na fakturze odbiorca powinien wystawić korygującą notę. Nota korygująca to dokument, który otrzymuje sprzedający towar w sytuacji ewentualnego błędu na fakturze.
Nota korygująca jasno określa błąd jaki wystąpił na dokumencie. Zaraz obok występującego błędu znajdują się poprawne dane. Sprzedający akceptuje notę korygującą, odsyłając podpisany egzemplarz. Otrzymana nota korygująca zdecydowanie ułatwia rozliczenie faktury kosztowej przed odbiorcę.
Nie zawsze nota wystarczy
Często zdarzają się sytuacje, w których wystawienie noty korygującej daną fakturę nie rozwiąże problemu. Nota służy poprawieniu głównie błędów związanych z błędnym numerem NIP czy złymi danymi adresowymi. Jest również rozwiązaniem w sytuacji błędnego terminu dostawy, czy terminu płatności.
Zdarza się jednak, że faktura zawiera błędny dotyczące cen czy ilości towarów. W taki przypadku, wystawienie noty korygującej jest niewystarczające. W przypadku poważniejszych błędów niezbędne jest wystawienie faktury korygującej. Korygująca faktura wystawiana jest w przypadku wszystkich błędów rachunkowych.
Prowadzenie poprawnie działającej firmy, wiąże się z wieloma zadaniami. Nie wystarczy tylko sprzedawać towarów i cieszyć się zyskiem. Prowadzenie własnej działalności wiąże się z pilnowaniem każdego etapu, przez jaki przechodzi towar. Dlatego tak ważne jest, by ludzie zatrudniani w firmie byli pracownikami rzetelnymi, którzy dobrze wykonują swoje obowiązki.
Artykuł powstał woparciu o materiały znalezione na afaktury.pl.