Mapowanie procesów biznesowych to istotny element dbałości o ciągłość działania przedsiębiorstwa. Rzeczywistość, także ta biznesowa, ulega ciągłym zmianom. Procesy spisane kilka lat czy nawet miesięcy wcześniej mogą być już nieaktualne. Właśnie dzięki mapowaniu można trzymać rękę na pulsie, ale również mieć możliwość udoskonalania procesów.
Jak wykonać mapowanie procesów biznesowych?
Prawidłowo wykonane mapowanie odzwierciedla procesy dokładnie tak, jak funkcjonują one w rzeczywistości. Podczas mapowania tworzony jest diagram obrazujący poszczególne kroki procesu, ale również logikę przebiegu procesu, jak i pomiędzy zespołami odpowiedzialnymi za poszczególne zadania.
Diagram ten najlepiej wykonywać w standardowej notacji, która może być łatwo odczytana przez wielu specjalistów. Najczęściej korzysta się z notacji BPMN (z angielskiego Business Process Model and Notation). Tą notację wykorzystuje również Bizagi modeler, intuicyjne narzędzie wspierające mapowanie procesów.
Co warto wiedzieć o Bizagi Modeler?
Bizagi Modeler to narzędzie do tworzenia diagramów opisujących przebieg prac oraz procesów biznesowych. Korzystanie z tego programu jest bardzo proste, wystarczy założyć konto na stronie producenta i pobrać najnowszą wersję. Co ważne program ten występuje w dwóch wersjach: darmowej i płatnej.
Już darmowa wersja pozwala przystąpić do mapowania procesów. Płatna wersja ma sporo dodatkowych funkcjonalności, dostępne funkcje są bardziej rozbudowane, do tego stworzone diagramy można swobodnie udostępniać współpracownikom.
Kiedy warto przystąpić do mapowania procesów?
Wielu specjalistów zaleca tworzenie map procesów przed przystąpieniem do dużych projektów, takich jak zmiana systemów informatycznych na systemy klasy ERP i CRM. Taka mapa stworzona w Bizagi Modeler może być łatwo udostępniona konsultantom i być dobrym do właściwego skonfigurowania systemów.
Prawda jest jednak taka, że warto zawsze mieć w miarę aktualną mapę procesów. Dzięki temu można łatwo zarządzać wszelką zmianą w firmie oraz jasno wyznaczać odpowiedzialność poszczególnych osób i zespołów.