Warehouse Management System, w skrócie wms, to program informatyczny przeznaczony do integracji działań magazynowych głównie w wielkich przedsiębiorstwach oraz halach produkcyjnych. Jest coraz częściej wybierany przez właścicieli firm, ponieważ podnosi efektywność pracy zakładu. Jak to działa i ile kosztuje?
System wms w praktyce
Oprogramowanie wms stosuje się w sposób uniwersalny, zarówno w przedsiębiorstwach produkcyjnych, jak i dystrybucyjnych oraz centrach logistycznych. Zautomatyzowany system zarządza wszelkimi zdarzeniami magazynowymi. Może również zintegrować magazyn z innymi obszarami zakładowymi. System wms pozwala przede wszystkim usprawnić przepływ towarów od momentu ich przyjęcia od dostawców bądź klientów dokonujących zwrotów. Łatwo i bezbłędnie przebiega wówczas kontrola jakościowa oraz ilościowa produktów. System bada właściwości przyjętych towarów oraz umieszcza je w odpowiedniej lokalizacji w magazynie. Dzięki temu również utrzymywany jest porządek i łatwo można znaleźć potrzebne produkty. Za sprawą systemu wms możliwe jest również znakowanie towarów kodami kreskowymi i ich nieskomplikowany odczyt.
Jaki jest koszt systemów wms?
Technologia wms jest dostępna w drodze wykupu licencji na czas nieokreślony lub licencji wynajmowanej opłacanej nie z góry, lecz co miesiąc w czasie trwania subskrypcji. Każdy system wms wymaga instalacji oraz personalizacji, czyli dostosowania do potrzeb określonego przedsiębiorstwa, więc opłata zależy od stopnia skomplikowania tego procesu. Jednak, biorąc pod uwagę, że systemy wms pozwalają w dłuższej perspektywie oszczędzać czas i pieniądze, są one optymalnym rozwiązaniem, w które warto zainwestować.