Kurs SEP podstawą zawodu elektryka

W Polsce obecnie zmagamy się z niespotykaną wcześniej sytuacją. Sytuacja na rynku pracy jest tak dobra, że aż brakuje rąk do pracy. Wbrew pozorom nie jest to wcale taka dobra informacja, bowiem niedobór pracowników stanowi jedną z podstawowych barier dalszego rozwoju polskiej gospodarki. Brakuje przede wszystkim podstawowych pracowników w takich branżach, jak chociażby budownictwo, stolarka, czy też elektryka. Ta ostatnia branża z chęcią przyjmie każdą osobę do pracy. Tym bardziej, że do wykonywania zawodu elektryka niezbędny są jedynie tzw. uprawnienia sepowskie.

SEP decyduje o wszystkim

Stowarzyszenie Elektryków Polskich, bo taka nazwa kryje się za enigmatycznym skrótem SEP, to branżowy związek elektryków zajmujący się przede wszystkim popularyzacją zagadnień z zakresu elektryki, a także szkoleniami. Wśród elementów tej drugiej części działalności znajduje się również przeprowadzanie kursów z zakresu obsługi urządzeń o napięciu do 1000V. Prowadzone przez SEP kursy kończą się egzaminem państwowym.

Zakończenie kursu i egzaminu wynikiem pozytywnym oznacza wkroczenie do kręgu osób, posiadających uprawnienia sepowskie. Z taką rekomendacją można z wypiętą piersią wkroczyć do zawodu elektryka, bowiem nadawane przez SEP uprawnienia są równoznaczne z dopuszczeniem do pracy w tej specjalistycznej – bądź co bądź – branży.

Kurs uczy podstaw, praktyka czyni mistrza

Otrzymane od SEP uprawnienia wprawdzie stanowią warunek, umożliwiający podjęcie pracy w zawodzie elektryka, nie oznaczają jednakże końca zdobywania wiedzy z tego zakresu. Choć bowiem prowadzony przez SEP kurs obejmuje przedstawienie wszelkich podstawowych zagadnień, związanych z działaniem prądu elektrycznego i zasilanych nim urządzeń, to najlepszą nauką jest doświadczenie.

Z tego też powodu świeżo upieczony elektryk raczej nie ma szansy na otrzymanie samodzielnej pracy elektryka. Przez kilka pierwszych lat pracy będzie więc bardziej pomocnikiem starszych kolegów, pod których okiem będzie zdobywał umiejętności praktyczne i pogłębiał swoją wiedzę związaną z wykonywanym zawodem.

Oczywiście nic nie stoi również na przeszkodzie, by po otrzymaniu uprawnień SEP do 1000V skorzystać również z innych kursów, oferowanych przez to stowarzyszenie. Z pewnością pozwolą one na pogłębienie posiadanej wiedzy i zdobycie kolejnych uprawnień elektrycznych, które mogą zaowocować awansem zawodowym i większymi zarobkami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *