E-commerce oznacza produkcję, reklamę, sprzedaż i dystrybucję produktów za pomocą sieci teleinformatycznych. Sklepy E-commerce od kilku lat dynamicznie się rozwijają i zyskują coraz większe grono wielbicieli. Niniejszy artykuł przedstawia kategorie sklepów E-commerce.
Sklepy E-commerce – na czym polega proces sprzedaży?
W skład platformy elektronicznej wchodzi cały proces prezentacji ofert, składania i przyjmowania ofert, ich wyboru, zawierania umów łącznie z ich obsługą powiązaną z przetwarzaniem dokumentów. Dostawa nabytych produktów może być doprowadzona drogą tradycyjną, np. sprzęt AGD, albo drogą elektroniczną np. usługi finansowe. Należy pamiętać, że dzisiejszy jakże nowoczesny e-commerce nie ogranicza się wyłącznie do Internetu, ale także wykorzystuje telewizję kablową, jak i satelitarną, telefony komórkowe, jak i stacjonarne, karty elektroniczna, Extranet i Intranet.
Rozróżniono dwie kategorie sklepy E-commerce: B2B – gdzie stronami zawieranej transakcji są firmy, oraz B2C – gdzie po transakcja zawierana jest między konsumentem a firmą.
Podział wygląda następująco:
B2B:
– aukcje B2B,
– branżowe giełdy w Internecie,
– wirtualne rynki.
B2C:
– aukcje B2C – zakupy grupowe,
– wirtualne sklepy.
Istnieją także inne rozwiązania (C2C, C2B, B2A, C2A), ale mają na ten moment mniejsze znaczenie w rozwiązaniu.
W zakresie C2C znajdują się przykładowo aukcje, na które można trafić w polskich portalach horyzontalnych w wp.pl czy onet.pl.
Stronami są tutaj klienci indywidualni, a transakcje mają charakter bazarowo – aukcyjny. Dominuje w tej kwestii e-bay na świecie, allegro w Polsce. Rozwiązania C2B działają na zasadzie wystawienia przez klientów swoich ofert kupna w danym ser-wisie, a producent czy też sprzedawca decyduje czy taką ofertę przyjąć czy odrzucić. Następną grupę stanowią rozwiązania z B2A za pomocą, którego możliwe jest na przykład składanie ofert w przetargach rządowych oraz C2A, za pomocą, którego można zapłacić za podatek przez Internet.
Najpopularniejsze skrypty E-commerce w Polsce
Na rynku internetowym istnieje wiele skryptów E-commerce. Jedne są bezpłatne, za inne należy zapłacić. Różnią się między sobą możliwością pozycjonowania oraz optymalizacją pod Google. Najpopularniejsze w Polsce skrypty E-commerce to IAISHOP, SHOPLO, SOTESHOP, Shoper/Clickshop, PrestaShop.