Posiadając wolne środki, nikt nie myśli o chowaniu ich w skarpecie. Ludzie szukają raczej drogi by je zainwestować. Często problemem staje się droga inwestycji. Dużo ludzi decyduje się wtedy na kupno nieruchomości. Jest to relatywnie łatwa inwestycja, o dużym poziomie bezpieczeństwa. Nawet gdy nie posiada się pełnej kwoty na kupno mieszkania czy domu, można pomyśleć o innym źródle finansowania.
Nieruchomości inwestycyjne – jakie jest ryzyko?
Jak każda inwestycja również ta w budowle wiąże się z ryzykiem. W przypadku kupna lokalu mieszkalnego pod wynajem najważniejszym jest trafienie na nieuczciwego lokatora, który zdezeluje lokal i trzeba będzie znów inwestować środki. Parasolem ochronnym może być wtedy tak zwany najem okazyjny. Oświadczenie podpisywane w obecności notariusza pozwala w miarę bezpiecznie przeprowadzić wynajem. Innym ryzykiem jest oczywiście jakiś kataklizm – te jednak zdarzają się bardzo rzadko. W przypadku utraty środków mieszkanie, nawet z lokatorem można łatwo sprzedać – rynek mieszkaniowy jest cały czas nienasycony. Dzięki temu szybko uzyska się większą ilość gotówki.
Co jeśli środków jest za mało na kupno domu czy mieszkania?
Są różne źródła finansowania kupna. Nieruchomości inwestycyjne mogą zostać zakupione przy dużym wkładzie własnym i małym kredycie – konsumpcyjnym lub hipotecznym, w zależności od wysokości. Czynsz najmu będzie spłacał kredyt aż do momentu kiedy mieszkanie będzie własnościowe. Późniejsze zyski będą należały już tylko do inwestorów. W razie konieczności nieruchomość można spieniężyć – przy aktualnie panujących nastrojach na rynku, możliwe że sprzedaż również przyniesie zysk.
Gdzie kupić tanie nieruchomości inwestycyjne?
Kluczem do sukcesu jest poszukiwanie tanich nieruchomości. Możliwe jest poszukiwanie na portalach z ogłoszeniami – to tam umieszczają swoje posty osoby, które chcą szybko sprzedać swoje lokum. Można wtedy negocjować cenę. Inna możliwością są aukcje komornicze – lokale mieszkalne oferowane są tam za pewną część ceny.