Technologia LCD jest znana już od wielu lat. Już w latach 60-tych wykonano pierwszy wyświetlacz ciekłokrystaliczny, natomiast pierwszy telewizor, w którym została zastosowana ta technologia, pojawił się na rynku w 1999 roku. Od tego czasu wyświetlacze LCD są ciągle udoskonalane, dzięki czemu zapewniają coraz lepszą jakość obrazu.
Wyświetlacz LCD – barwy i kontrast
Wyświetlacze LCD wyróżniają się bardzo wysokim poziomem odwzorowania kolorów. W trakcie oglądania filmów czy zdjęć można liczyć na realistyczny wygląd obrazu oraz odpowiedni poziom nasycenia barw.
Trzeba jednak wspomnieć, że pomimo ciągłych prac prowadzonych w celu wyeliminowania wad wyświetlaczy LCD, w dalszym ciągu mają one problem z wyświetlaniem czerni oraz z prawidłowym kontrastem. W zależności od oświetlenia pomieszczenia oraz ustawienia wyświetlacza może to niestety negatywnie wpływać na wyrazistość poszczególnych barw oraz ich nasycenie.
Wyświetlacz LCD – wysoka rozdzielczość obrazu
Wyświetlacze LCD zdecydowanie wyróżniają się jakością prezentowanego obrazu. Bardzo wysoka rozdzielczość sprawia, że oglądanie na nich filmów czy zdjęć jest komfortowe i daje wiele przyjemności.
Warto również wspomnieć, że w najnowszych modelach wyświetlaczy LCD, diody LED stały się głównym źródłem światła. Między innymi dlatego wyświetlacze LCD są wyjątkowo energooszczędne i ekologiczne. Szacuje się, że stosowanie takich wyświetlaczy jest o około 30% tańsze niż w przypadku monitorów i telewizorów, których działanie opiera się o na innego typu technologiach.
Czy warto kupić wyświetlacz LCD
Podobnie, jak w przypadku wyświetlaczy, w których zastosowana została inna technologia, wyświetlacze LCD posiadają swoje znaczące zalety, ale również pewne wady.
Popularność telewizorów i monitorów wykorzystujących technologię LCD utrzymuje się na wysokim poziomie już od wielu lat. Warto jednak wiedzieć, że na jakość obrazu wpływ ma znacznie więcej czynników niż sam sposób jego wyświetlania.
Aby obraz w telewizorze czy na monitorze prezentował się jak najlepiej, należy zwrócić uwagę na jakość wykonania całego urządzenia, a także na zastosowane komponenty. Tylko takie połączenie pozwoli na uzyskanie właściwych kolorów oraz rozdzielczości.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.