Najbardziej charakterystyczną cechą folii stretch jest jej niezwykle wysoki poziom elastyczności. To praktyczny materiał, który ma jeszcze wiele innych korzystnych właściwości i dzięki temu może być używany w różnych warunkach i do różnych celów. Praktycznie każdy producent folii stretch oferuje swoje produkty i całym firmom, i „zwykłym” domownikom. Materiał jest używany zarówno w przemyśle, jak i zupełnie domowych warunkach, przy codziennych pracach.
Podział folii w oparciu o różne metody pracy
Aby ułatwić klientom wybór i znalezienie właściwego dla nich materiału, stretch producent dzieli folie m.in. w oparciu o różne metody pracy. Podstawowe opcje są dwie – folia może być ręczna lub maszynowa – a każda z nich ma oczywiście swoje konkretne przeznaczenie. Podział stretchu pod tym względem jest na tyle praktyczny i uniwersalny, że przyjął się na całym świecie i stosuje się go dosłownie we wszystkich krajach, nie tylko w Polsce.
Właściwości stretchu ręcznego
Ten typ folii wykorzystywany jest zwykle w mniejszych zakładach i firmach, z rzadka także i w domach bądź mieszkaniach. Charakterystyczne dla niego są niewielka grubość materiału i jego stosunkowo niewielka waga. Stretch producent wskaże jednak na niską praktyczność wyrobu. Stretch ręczny sprawdzi się wyłącznie tam, gdzie folii używa się naprawdę z rzadka i do tego stosuje się ją na mniejszych obiektach, które rzeczywiście da się owinąć nią ręcznie.
Właściwości stretchu maszynowego
Stretch maszynowy jest już znacznie bardziej specjalistyczny i zarazem o wiele bardziej funkcjonalny, gdyż współdziała on z maszynami, tak więc nie wymaga pracy ludzkich rąk. Producent folii stretch zaproponuje go wszystkim większym przedsiębiorstwom. Folia ta wprowadzana jest do automatycznych owijarek, dlatego bardzo ważne jest to, by sprawdzić, czy będzie ona kompatybilna z posiadanymi urządzeniami. Nie ma bowiem takiego stretchu, który pasowałby do absolutnie wszystkich owijarek. Przed zakupem należy więc sprawdzić jego grubość i pozostałe parametry.