Spadek można przyjąć, ale także go odrzucić. Na odrzucenie spadku decydują się głównie ci spadkobiercy, którzy odziedziczyli po zmarłym długi. Obecnie spadek można także odrzucić u notariusza. Jak to zrobić?
Czym jest odrzucenie spadku?
Odrzuceniem spadku określa się czynność prawną, która dotyczy złożenia przez spadkobiercę oświadczenia o tym, że odrzuca on spadek, a dokładnie wszystkie wchodzące w jego skład prawa i obowiązki.
Na skutek odrzucenia spadku można uniknąć kłopotliwego dziedziczenia długów, do którego może dojść wtedy, gdy spadkodawca pozostawił w spadku niespłacone kredyty, pożyczki i inne zobowiązania.
Aby dokonać odrzucenia spadku, spadkobierca musi złożyć odpowiedni dokument określany jako wniosek o odrzucenie spadku. Co ważne, należy go sporządzić dla każdego dziedziczącego, w tym także dla osób małoletnich, na przykład dzieci, na które może przejść spadek po jego odrzuceniu przez rodziców.
W jakim terminie odrzucić spadek?
Aby doszło do odrzucenia spadku, należy dochować odpowiedniego terminu. Po tym czasie czynność ta nie będzie skuteczna.
Spadkobierca, który chciałby odrzucić spadek, musi zrobić to do 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy lub terminu, w którym dowiedział się o powołaniu do spadku.
Jak odbywa się odrzucenie spadku u notariusza?
Kiedyś miejscem odrzucenia spadku był sąd. Teraz dodatkowo jest to kancelaria notarialna, gdzie procedura może odbyć się szybciej.
W odrzuceniu albo w przyjęciu spadku w kancelarii notarialnej może uczestniczyć kilka osób, które zostały powołane do dziedziczenia.
Aby odrzucić spadek u notariusza, konieczne będzie dochowanie terminu odrzucenia spadku oraz przekazanie do kancelarii notarialnej odpowiednich dokumentów. Należy dostarczyć dowód osobisty oraz akt zgonu spadkodawcy. Należy też przekazać informacje o pozostałych spadkobiercach.
Koszt odrzucenia spadku w kancelarii notarialnej
Za dokonanie odrzucenia spadku kancelaria notarialna pobiera opłatę. Wynosi ona najczęściej 50 złotych i naliczana jest od każdego spadkobiercy, który dokonuje tej czynności.
Dodatkowo przy odrzucaniu spadku u notariusza opłata pobierana jest za akt poświadczenia dziedziczenia, którego wysokość to około 100 złotych. Ponadto płaci się za każdą stronę wypisu aktu.
Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariusz-bydgoszcz.com.pl.