Szybki rozwój technologii, jak też postępująca cyfryzacja nikogo nie dziwi. Oznacza ona bowiem proces, dzięki któremu wykorzystywanie coraz bardziej powszechnie narzędzi cyfrowych staje się w wielu wypadkach codziennością. Cyfryzacja dociera wszędzie – do instytucji państwowych, firm, a nawet w obręby szkoły, wybijając edukację na nowy poziom.
Definicja narzędzi TIK
Narzędzia cyfrowe naprzemiennie określa się mianem narzędzi TIK, czyli technologii informacyjno-komunikacyjnej. Solidną definicję sformułował i rozpowszechnił Główny Urząd Statystyczny uważając narzędzia TIK za całą rodzinę technologii, która służy nie tylko do gromadzenia informacji w formie elektronicznej, ale także do ich przetwarzania oraz przesyłania.
Uważa się, że Narzędzia cyfrowe tworzą globalne społeczeństwo informacyjne. Oznacza to, że bez względu na odległość wspomaga, ale również przede wszystkim umożliwia pracę i naukę. Właśnie z tych przyczyn uważa się, że wykorzystanie narzędzi TIK wspomaga rozwój, poprzez usprawnienie i przyśpieszenie zdobycia różnorodnych informacji.
Cyfryzacja edukacji
Proces cyfryzacji nie omija szkolnictwa. W ostatnim czasie nawet dosyć mocno w owe szkolnictwo uderzył. W rzeczywistości spowodowane to zostało w dużej mierze pandemią oraz walką z nią różnymi metodami, w tym także skierowaniem systemu edukacji na nieznane wcześniej wody. Edukacja zdalna okazała się silnym bodźcem, w związku z którym proces wykorzystywania narzędzi cyfrowych przyśpieszył.
Wcześniej nauczyciele prowadzący zajęcia w klasach naturalnie również wykorzystywali narzędzia cyfrowe. I chociaż miało to miejsce sporadycznie, to nie zawsze odbywało się na zajęciach informatyki, gdzie kontakt z komputerem uważany jest za standard. Niejednokrotnie bowiem nauczyciele w ramach prowadzenia zajęć włączali film edukacyjny, wspomagali się prezentacjami, a nawet korzystali z rzutników.
Wykorzystywanie w edukacji narzędzi cyfrowych
Narzędzi TIK, które są współcześnie wykorzystywane do wspierania procesu nauczania wymieniać można multum. Szczególnie że zarówno uczniowie, jak i nauczyciele musieli z dnia na dzień zacząć bazować głównie na technologii. Tablicę zastąpiły albo tablice cyfrowe, jakie można było wyświetlić w trakcie połączenia wideo, albo prezentacje. Co więcej, niejednokrotnie podczas prezentacji ekranu obie grupy posługiwać musiały się całym pakietem Microsoft Office, jak też popularnymi platformami.
Do grupy wykorzystywanych w szkolnictwie narzędzi cyfrowych zaliczyć należy także te elementy, które niegdyś służyły wyłączne do prywatnych celów. Na szczególną uwagę więc zasługują rozmaite komunikatory. Kiedyś Messenger czy Whatsapp służyły przede wszystkim do kontaktów ze znajomymi i przyjaciółmi, podczas gdy współcześnie często wspomagają kontakt pomiędzy nauczycielem a jego uczniami.
Lista narzędzi cyfrowych wykorzystywanych w edukacji stale rośnie. Zatem ciężko jednoznacznie zaliczyć jedne, a wykluczyć drugie, ponieważ z czasem okazać się może, że także dla tych skreślonych znalazła się odpowiednia funkcja.