Ze zobowiązań trzeba się wywiązywać – to elementarz. Czasami jednak życie wymyka się spod kontroli i zaciągnięte zaległości zaczynają nas przerastać. W sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie opłacać długów, jedyną opcją staje ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Czym jest upadłość konsumencka i jak ją przeprowadzić?
Upadłość konsumencka – co to jest?
Upadłość konsumencka osób fizycznych to rozwiązanie, które daje ustawodawca osobom, które złapały się na lasso zadłużenia. Dzięki wprowadzeniu w życie upadłości osoba zadłużona może zacząć wszystko od początku bez strachu, że za chwile egzekutor bądź windykator zapuka do naszych drzwi.
Jednocześnie upadłość konsumencka osób fizycznych ma na celu zaspokojenie wierzycieli w jak największym stopniu. Jest to rozwiązanie, które w pewnych sytuacjach jest najkorzystniejsze dla obu stron. Nie znaczy to jednakże, że upadłość konsumencka osób fizycznych poświęcona jest osobom, które chcąc wymigać się od uregulowania swoich zobowiązań. Ogłoszenie upadłości jest procesem czasochłonnym, a decyzja podejmowana jest przez organy sądowe.
Jak wygląda obwieszczenie upadłości konsumenckiej?
Upadłość konsumencka Warszawa może zastać ogłoszona jedynie orzeczeniem sądu. Podstawowym krokiem do rozpoczęcia procesu upadłości jest złożenie wniosku do sądu, w którym trzeba przedstawić swoją sytuację materialną oraz umotywować potrzebę ogłoszenia upadłości konsumenckiej.
Sporządzenie konkluzji nie jest przystępnym zadaniem, toteż większość osób decyduje się na oparcie w kancelarii prawnej, która ma praktykę w tego typu sprawach.
Upadłość konsumencka warszawa nie daje rękojmi pełnego umorzenia długu; jednakże sąd może go umorzyć w części, zaś resztę pożyczkobiorca będzie zobowiązany spłacić później. Nierzadko sprzedaż majątku jest jedynym rozwiązaniem, które pomaga uregulować zadłużenie.
Upadłość konsumencka osób fizycznych wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Sąd przejmuje piecze nad życiem dłużnika. Może wpływać na ilość zawieranych przez niego umów konsumenckich. Majątek dłużnika kontrolowany jest przez syndyk, który przejmuje nad nim zarząd.
Kredytobiorca nie może zostawić pracy zarobkowej bez widocznego powodu. Taki uczynek może doprowadzić do umorzenia postępowania o obwieszczenie upadłości. Trzeba wiedzieć, że w takiej sytuacji dłużnik nie ma możliwości następnego przeprowadzenia postępowania upadłościowego.