Z księgowego punktu widzenia, zasady wyceny przedsiębiorstwa nie są uregulowane jednolitym aktem prawnym. Celem aktualnych rozporządzeń jest określenie zasad, na podstawie których dokonuje się wyceny poszczególnych aktywów i finansujących je pasywów. Mimo to, rachunkowość określa szereg funkcji, jakie musi spełnić wspomniana wycena.
Funkcja doradcza i funkcja argumentacyjna
Poprzez funkcję doradczą procesu wyceny jednostki gospodarczej, rozumie się określenie jej wartości, które jest niezbędne przy podejmowaniu określonych decyzji gospodarczych. Dla przykładu, funkcja ta realizowana jest wtedy, gdy przedsiębiorstwo ma zostać sprzedane innemu przedsiębiorstwu lub też odsprzedane podmiotom trzecim.
Z kolei poprzez funkcję argumentacyjną, rozumie się dostarczenie informacji dotyczących wartości wybranego przedsiębiorstwa i – dzięki temu – poprawienie swej pozycji w trakcie negocjacji z podmiotem trzecim. Wycena przedsiębiorstw jest wtedy poważnym argumentem w negocjacjach i – w niektórych sytuacjach – może doprowadzić do uzyskania znacznie korzystniejszych warunków transakcji.
Funkcja mediacyjna i funkcja zabezpieczająca
Poprzez funkcję mediacyjną, rozumie się dostarczenie informacji na temat danego przedsiębiorstwa, co ma istotne znaczenie np. w trakcie transakcji kapitałowych. Jeśli opinie stron nt. wartości podmiotu gospodarczego są rozbieżne, taka wycena może stanowić istotną pomoc przed ostatecznym zatwierdzeniem transakcji.
Może się też zdarzyć, że wewnątrz przedsiębiorstwa mogą pojawić się spory, dotyczące wartości całego podmiotu gospodarczego. W takiej sytuacji wycena przedsiębiorstw będzie odgrywała rolę (funkcję) zabezpieczającą, gdyż zabezpieczy ona interesy stron w trakcie wspomnianych sporów.
Funkcja informacyjna – co warto wiedzieć?
Jedną z podstawowych funkcji wyceny przedsiębiorstwa, jest funkcja informacyjna. Jej celem jest przekazanie stosownych informacji na potrzeby ogólnego zarządzania przedsiębiorstwem. Dzięki tak sporządzonej wycenie, przedsiębiorca i gremium decyzyjne, mogą decydować o najważniejszych kwestiach dotyczących podmiotu.
Podsumowując, wycena przedsiębiorstw jest jednym z kluczowych zadań stawianych przed pionem rachunkowym. Co ważne – jej rola nie ogranicza się wyłącznie do sprzedaży lub kupna wybranego podmiotu gospodarczego, lecz również do wielu innych czynności prawnych.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC.