Wbrew obiegowej opinii napisanie dobrego Curriculum Vitae nie jest proste. Większość kandydatów tworzy jeden dokument, który następnie rozsyła do kilkudziesięciu pracodawców. Nie ma się co później dziwić, że telefon milczy. Każdy rekruter takie CV odrzuci od razu.
CV jak napisać, by zostać zaproszonym na rozmowę rekrutacyjną?
Najważniejszą sprawą są konkretne informacje, nie ma miejsca na koloryzowanie i radosną twórczość. Dobrze napisane CV tworzone jest oddzielnie pod konkretne stanowisko i wymagania pracodawcy. Trzeba to umieścić w górnej części aplikacji. Kolejne informacje powinny dotyczyć doświadczenia i osiągnięć na stanowiskach o podobnym profilu. Resztę informacji można pominąć, na uzupełnienie ścieżki zawodowej będzie czas podczas rozmowy kwalifikacyjnej. CV jak napisać, by rekruter nie umieścił go w koszu?
Bardzo istotną kwestią jest wyróżnienie najważniejszych informacji, tak, by zwracały uwagę czytającego. Prostym rozwiązaniem jest stosowanie pogrubień, kursywy lub kolorowych bloków, na których można umieścić informacje, na których szczególnie nam zależy. Trzeba jednak zachować umiar. Kolory jaskrawe (czerwony, zielony, żółty) wzbudzają agresję, natomiast granatowy zaufanie. We wszystkim trzeba zachować umiar.
Jak pisać CV, które będzie idealne?
Nie jest to proste, ale z drugiej strony nie przekracza możliwości każdej osoby, która chce znaleźć pracę. Zadanie może ułatwić skorzystanie z ogólnodostępnych kreatorów internetowych, ale trzeba pamiętać o wypełnieniu ich indywidualną treścią. Korzystanie z gotowych CV już na starcie skazane jest na porażkę. Rekruter na przeglądnięcie CV poświęca kilkadziesiąt sekund. Ten czas to jedyna szansa kandydata na zainteresowanie swoją osobą. W takim razie jak pisać CV, by wyróżniało się wśród innych? Wystarczy zastosować się do następujących zasad:
• na górze podajemy informację o stanowisku, na które aplikujemy – przekona pracodawcę, że kandydat wie o co się ubiega,• kolejny segment to prezentacja dotychczasowego doświadczenia zawodowego – należy umieścić nazwę firmy, zajmowane stanowisko, krótko wypunktować osiągnięcia,• w dalszej kolejności podajemy wykształcenie – to najwyższe związane ze stanowiskiem, o które się ubiegamy, nie ma sensu podawać liceum, ale czasami warto poinformować o ukończonym technikum,
• na końcu można podać zainteresowania, ale pod warunkiem, że są one przydatne dla profilu firmy.
Jak napisać pierwsze CV?
O pracę ubiegają się nie tylko osoby z doświadczeniem zawodowym, ale przede wszystkim absolwenci różnego rodzaju szkół. W tym przypadku odpowiedź na pytanie jak napisać pierwsze CV, by dostać pracę, nie jest łatwa. Przede wszystkim trzeba podkreślić swoją aktywność i osiągnięcia na różnych płaszczyznach. Należy pochwalić się osiągnięciami w konkursach, aktywnością społeczną, praktykami, stażami, zdobytymi certyfikatami i uprawnieniami. Wszystkie te informacje będą dowodem aktywności, kreatywności kandydata i gotowości podjęcia nowych wyzwań.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://kreatorzykariery.pl/profesjonalne-cv-napisac-skuteczne-cv/