Profesjonalna ochrona środowiska

Ochrona środowiska to ważny element, który wciąż jeszcze jest zbyt mało wyrazisty w naszym codziennym funkcjonowaniu. Niestety, gołym okiem widać, że kondycja naszego otoczenia jest coraz gorsza. Skąd czerpać sprawdzone informacje na jego temat i zacząć zacząć dbać o środowisko?

Małymi krokami do przodu

Najprościej zacząć od samego siebie i własnego mieszkania. Kluczem do zmniejszenia swojego negatywnego wpływu na środowisko, z pewnością będą słowa – oszczędność oraz segregacja.

Oszczędność – ponieważ nadmiar nie służy nam, ani też Ziemi. Tak naprawdę, wiele z gospodarstw domowych marnuje jedzenie oraz wodę, ponieważ traktuje jej używanie bezrefleksyjnie. Niektóre proste rzeczy – np. zmiana kąpieli w wannie na prysznic, czy też wyłączanie wody w trakcie mycia zębów, pozwolą na zaoszczędzenie kilku jej litrów na co dzień. Podobnie jest z robieniem zakupów spożywczych – wystarczy przemyślana lista, dzięki której będziemy dokładnie wiedzieć, czego potrzebujemy.

Segregacja dotyczy głównie śmieci, które w polskich gospodarstwach wciąż jeszcze nie są odpowiednio dzielone. Warto zaznajomić się z tematem i spróbować ograniczyć produkcję śmieci – np. poprzez wielokrotne używanie tych samym opakowań.

Laboratoryjne podejście

Ci, którzy pragną skorzystać z szerszych i fachowych informacji na temat stanu środowiska, powinni zapoznać się z działalnością Ośrodka Badań i Kontroli Środowiska – http://www.obiks.pl. Specjaliści z laboratorium zajmują się badaniem i monitoringiem różnych elementów – badaniem stanu gleb, wód, monitoringiem odpadów oraz zanieczyszczenia powietrza. Inne obszary zainteresowania to także kontrola poziomu hałasu oraz kontrola produkcji żywności i opakowań.

Badania przeprowadzane przez Ośrodek są obowiązkowe przy niektórych działalnościach i pozwalają określić jak bardzo i które odnogi przemysłu zanieczyszczają okolicę. Badania przeprowadzane przez laboratorium mają również na celu wypracowanie metod, umożliwiających modyfikacje działań ośrodków przemysłu i zmniejszenie zanieczyszczenia wokół placówek produkcji.

Niezależnie od tego, czy jesteś przedsiębiorcą, który prowadzi wielki zakład produkcyjny, czy też po prostu martwisz się zbyt dużą produkcją odpadów we własnym gospodarstwie domowym, powinieneś mieć na uwadze konieczność ochrony środowiska. Zmniejszenie emisji zanieczyszczeń oraz skuteczniejsza segregacja odpadów pozwolą na dłuższe zachowanie naturalnego piękna w obrębie naszego państwa, co z pewnością zostanie docenione przez kolejne pokolenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *