Nośniki logistyczne, takie jak palety z tworzywa sztucznego, wykazują dużą skuteczność w realizacji procesów transportowych i dystrybucyjnych. W zależności od rodzaju i rozmiaru, każda z palet pełni inną funkcję na poszczególnych etapach transportu. Sprawdź, jakie są rodzaje palet z tworzywa sztucznego!
Paleta z tworzywa sztucznego – rozmiary
Szeroka wszechstronność palet z tworzywa sztucznego w transporcie i przemyśle sprawia, że ich zastosowanie stało się już normą. Poszczególne palety różnią się od siebie pod względem konstrukcyjnym i wielkościowym, toteż każda z nich znajduje zastosowanie na innym etapie realizacji łańcucha dostaw.
Z reguły, każdy Producent europalet ma do zaoferowania palety w czterech standardowych rozmiarach. Są to:
– 1200×1000 mm
– 1200×800 mm
– 800×600 mm
– 600×400 mm
Oprócz standardowych rozmiarów, przedsiębiorstwa specjalizujące się w transporcie morskim mogą zamówić specjalne palety, które swoim rozmiarem doskonale wpisują się w rozmiary kontenerów transportowych.
Podział palet z tworzywa sztucznego ze względu na sposób skonstruowania
Producent europalet oferuje palety z tworzywa sztucznego przystosowane do układania na regałach. Ich zwiększona waga sprawia, że są one mocniejsze i bardziej wytrzymałe od innych rodzajów palet a specjalnie zaprojektowana konstrukcja zapewnia bezpieczeństwo podczas ich układania na regałach magazynowych.
Oprócz tego, istnieją specjalne palety przemysłowe, których konstrukcja pozwala na transport bardzo dużych obciążeń. W wielu przypadkach palety te wzmacnianie są specjalnymi prętami zbrojeniowymi.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru palety z tworzywa?
Paleta z tworzywa sztucznego to nośnik, na którym żaden przedsiębiorca nie powinien oszczędzać. Dlaczego? Ponieważ jest to zwyczajnie nieopłacalne. Paleta to element łańcucha dostaw, która podlega bardzo intensywnej eksploatacji. Ważne jest zatem, aby materiały, z których została wykonana wykazywały się możliwie jak największą siłą i jak najdłuższą żywotnością.
Wybierając palety transportowe, oprócz oczywistych parametrów takich jak ich konstrukcja czy rozmiar, istotne znaczenie ma także ich docelowe przeznaczenie. Należy zwrócić na to uwagę zwłaszcza, jeśli dane przedsiębiorstwo zajmuje się transportem żywności.